Slogen Here
שם
מס' טלפון
אימייל
תוכן ההודעה
הירשם לניוזלטר
שלח
שם שלך
מייל שלך
שם הנמען
מייל הנמען
תוכן ההודעה
שלח
אימייל
שלח

נווה צדק - משבר כלכלי?

אורן כץ

אל אף המשבר הכלכלי  עסקאות הנדל"ן בלב שכונת נווה צדק תל אביב ממשיכות להתנהל כאילו דבר לא התרחש בכלכלה העולמית. הדירות והבתים בלב שכונת נווה צדק  תל אביב ממשיכים להיות יעד מבוקש לעשירי הארץ והעולם והמחירים ממשיכים לעמוד על סכומי עתק לכל מטר רבוע בשכונה התל אביבית הצפופה והקסומה.

רק לאחרונה נמכר בית במרכז שכונת נווה צדק, ברחוב מבוקש ב4.35 מליון שקלים שהם 1.75 מליון דולרים. אמנית אירופאית היא שרכשה את הבית במרכז שכונת נווה צדק. לדברי אורן כץ מסוכנות "נדל"ן נווה צדק", הרוכשת התלבטה בין כמה נכסים הממוקמים בלב שכונת נווה צדק בלבד ולבסוף בחרה בבית שברחוב שבזי שהוא בן 90 שנה במטרה לשקם ולשחזר אותו.
 
הבית עצמו משתרע על פני 124 מ"ר ויושב על מגרש של 147 מ"ר , שטח הנחשב שכונת נווה צדק לממוצע.  על פי זכויות הבניה שכונת נווה צדק, שבה הקרקע מצומצמת ומיעוט בתים דירות ונכסים למכירה,  מאפשרים להפוך כל מאה מ"ר לווילה מפוארת. האמנית האירופית יכולה להפוך את הבית שרכשה לווילה פרטית ששטחה 300 מ"ר הכוללת עליית גג ומרתף. במקרה הזה החליטה הרוכשת שלא לממש את כל זכויות הבניה ולהסתפק בבית המקורי, בית ציורי עתיק בלב שכונת נווה צדק תל אביב .
 
דווקא עכשיו, לנוכח אי היציבות בשוקי העולם כשהבורסות ברחבי הגלובוס צונחות מוצאים בעלי ממון מרחבי העולם את שכונת נווה צדק כהזדמנות להשקעה בטוחה שבה דירה או בית הם נכס מניב שהתשואה ממנו מובטחת.
 
אחד המשקיעים שמצא את שכונת נווה צדק יעד להשקעה בטוחה הוא מפיק הוליוודי יהודי שהפיק בין השאר סרטים בכיכובו של רוברט דה נירו. כפי שדווח  ב"כלכליסט" , המוסף הכלכלי של "ידיעות אחרונות" עסקת הנדל"ן בוצעה לאחרונה באמצעות סוכנות נדל"ן נווה צדק.  המפיק הוליוודי רכש דירת גג יפיפייה בעסקת נדל"ן שעוררה התרגשות  שכונת נווה צדק שברחובותיה מסתובבים לא מעט אמנים ויוצרים מוכרים. הדירה נרכשה תמורת 1.25 מליון דולרים. מדובר בדירת גג בשטח של 130 מ"ר הממוקמת בסמוך למרכז סוזן דלל, המרכז הציורי בלב שכונת נווה צדק. מחיר הדירה ביחס לשטחה משקף מחיר של 9,600 דולרים למטר. מחיר ממוצע לנכסים שכונת נווה צדק היוקרתית.
 
הבניין שבו בחר המפיק ההוליוודי לרכוש את דירתו ממוקמת בבניין בן עשר שנים בעל שלוש קומות ומתגוררים בו שישה דירים. גם הפעם כמו בעסקאות נדל"ן אחרות בשכונה רכישת הדירה נעשתה תחת מעטה חשאיות ובאמצעות עורכי דין ונאמן, כך שאפילו בעל הדירה עצמו לא ידע מי הקונה. על פי ה"כלכליסט" המפיק רכש את הדירה למטרות נופש ויש בכוונתו לשפץ אותה על פי צרכיו ולהפוך אותה לאחת מדירות היוקרה המאפיינות את שכונת נווה צדק תל אביב.
 
עסקה נוספת שנסגרה לאחרונה ב שכונת נווה צדק תל אביב בוצעה גם היא על ידי סוכנות נדל"ן נווה צדק שתיווכה בין המוכרים למיליונר בריטי. תושב בריטניה רכש בית העומד על מגרש של 120 מ"ר בסכום של 1.2 מליון דולרים. שוב מדובר במחירי שיא האופייניים שכונת נווה צדק שבה מחירי הבתים והדירות עומדים על 10,000 שקלים למטר. הבית ממוקם ברחוב שטיין, אחד הרחובות הראשונים בשכונת נווה צדק המקורית טרם סופחו אליה שכונת שבזי ושכונת נווה שלום. הבית נבנה על המגרש לפני יותר משמונים שנה. הבית נרכש לפני כמה שנים על ידי תושב חוץ אחר ועמד ריק לאחר שבעליו החליט שלא להתגורר בו. לדברי המתווך אורן כץ מתיווך נדל"ן נווה צדק הבעלים החדש עדיין לא החליט אם להרוס את הבית היש ולהקים תחתיו  בית חדש או לשמור על הבית הקיים ולשפצו בהתאם לאופייה הייחודי של שכונת נווה צדק. 120 המטרים יכולים על פי תקנות הבנייה של שכונת נווה צדק להפוך לבית שגודלו 300 מ"ר.  התוכנית על האזור מאפשרת בניית מרתף בגודל 100 אחוז משטח המגרש וכן בנייה של 200-240 מ"ר מעל הקרקע. על פי מיצוי הפוטנציאל המותר לבנייה של שכונת נווה צדק מחירו של הבית מגלם מחיר של 4285 דולרים למ"ר זכויות בנייה.
 
בראיון ל"דה מרקר" אמר כץ, הבעלים של נדל"ן נווה צדק כי בעוד ענף מגדלי היוקרה בתל אביב סובל באחרונה מירידות בביקושים מצד תושבי חוץ, מבנים לשימור ושכונת נווה צדק ממשיכים לרכז אליהם ביקושים גבוהים במיוחד. כץ: " בתל אביב מרגישים את ההדף של המשבר העולמי וכן את האטה בביקושים מצד תושבי חוץ אלה שמספר עסקות הנדל"ן שהתבצעו בשכונה, דירות ובתים, כולל זו האחרונה מוכיחות שוק היוקרה עדיין שומר על עצמו".
 
 אין ספק שכונת נווה צדק מבחינה זו מהווה אי קטן וקסום של יציבות בשוק הנדל"ן בתחום דירות ובתי היוקרה. לאור העובדה ששכונת נווה צדק היא שכונה יוצאת דופן בענף הנדל"ן ובכלל במתרחש בעולם העסקי מתבקשת השאלה מה יש בה בשכונה הקטנטונת הזאת המושך אליה אוליגרכיים, אמנים, יוצרים, מפיקים ומיליארדרים מרחבי הגלובוס, מה הופך את שכונת נווה צדק שעד לפני כמה עשורים הייתה מעברה למועדפת על ידי תיירי נדל"ן ועשירים מקומיים. מתווכי נדלן מסבירים שבעלי הון מגיעים לרכוש נכסים בשכונת נווה צדק ומתרשמים פחות מדירות במגדלי היוקרה משום שהדירות במגדלים הם מוצרים אוניברסאליים שדומים זה לזה בכל העולם ושהיצע הדירות שבמגדלים רב יחסית. כמו כן, המיקומים של רוב המגדלים התל אביביים אינם מרשימים את בעלי הממון ולעומת זאת הבתים לשימור באזור העיר הלבנה ושכונת נווה צדק הם בתים ייחודיים הן מבחינת הארכיטקטורה, חיזוק מבנים והן מבחינת המיקום שלהם, בלב העיר, ושהמלאי שלהם פוחת והולך. זאת הסיבה, מסבירים אנשי הנדל"ן , שלמרות המשבר העולמי ניתן לראות יותר עסקות בבתים ודירות ייחודיות מאשר במגדלים. והן מבחינת המיקום שלהם, בלב העיר, ושהמלאי שלהם פוחת והולך. זאת הסיבה, מסבירים אנשי הנדל"ן , שלמרות המשבר העולמי ניתן לראות יותר עסקות בבתים ודירות ייחודיות מאשר במגדלים.

 © כל הזכויות שמורות לחברת "אורן נדלן נווה צדק בע"מ" - אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מ"אורן נדלן נווה צדק"' אסור בהחלט.

כל המידע המתייחס לנכסים למכירה והשכרה הוא ממקורות אמינים. המוצג אינו מתימר להיות מדויק והוא כפוף לטעויות, השמטות ושינויי מחיר. כל הצילומים הריבועיים והממדים הינם בקירוב. ממדים מדוייקים ניתן לקבל באמצעות שכירת שרותים מקצועיים של אדריכל או מהנדס. מס' חדרי השינה המצויין לעיל אינו מסקנה משפטית. על כל אדם להתייעץ עם עורך דין, אדריכל או כל מומחה אחר מטעמו, לצורך קביעה כמה מהחדרים בנכס יוכלו לשמש כחדרי שינה, בהתאם לחוק.